NAFLD – choroba cywilizacyjna
Francuzi określają niealkoholowe stłuszczenie wątroby „La maladie du soda”, uważając, oczywiście w uproszczeniu, że jest to choroba gazowanych i słodzonych napojów. I nie bez powodu. Tym samym zwracają uwagę na czynniki, które prowadzą do cukrzycy, otyłości, a w konsekwencji do wystąpienia zespołu metabolicznego.
Wśród tych czynników są: dieta wysokotłuszczowa i wysokowęglowodanowa, spożywanie nadmiernych ilości słodzonych napojów, produktów, które zawierają syrop glukozowo-fruktozowy. A jest to składnik nie tylko napojów, słodyczy, ale też kaszek dla najmłodszych czy jogurtów, nierzadko sprzedawanych jako tzw. zdrowa żywność.
NAFLD coraz częściej występuje także u dzieci, stając się u nich jedną z głównych przyczyn przewlekłej choroby wątroby. Autorka badań nad otyłością u dzieci, prof. Jennifer Woo Baidal z Columbia University Vagelos College of Physicians and Surgeons, uważa, że częstość występowania NAFLD u dzieci waha się od 3 do 10 proc. Przyczyny to przede wszystkim insulinooporność i cukrzyca typu 2, pojawiająca się w wyniku nadwagi i otyłości.
– Choroba może pojawić się już w wieku ośmiu lat, jeśli dziecko w najmłodszych latach miało nadwagę i otyłość – mówi profesor. – Zbyt duży obwód w pasie u 3-latka zwiększa ryzyko pojawienia się NAFLD w wieku
ośmiu lat.