Pages Menu
Categories Menu
Program zmniejszy koszty społeczne i zapobiegnie wykluczeniu

Program zmniejszy koszty społeczne i zapobiegnie wykluczeniu

DR KRZYSZTOF OSTROWSKI, PRZEWODNICZĄCY PARLAMENTARNEGO ZESPOŁU DS. PRAW PACJENTÓW SEJMU VIII KADENCJI

Jeśli chodzi o leczenie pacjentów z chorobami zapalnymi jelit – chorobą Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego – to wiele należałoby poprawić. Projekt opieki koordynowanej przygotowany przez grupę ekspertów – m.in. przez prof. Grażynę Rydzewską, konsultanta krajowego w dziedzinie gastroenterologii, ekspertów z Uczelni Łazarskiego – jest właściwie gotowy do wprowadzenia. Zajmowaliśmy się nim podczas posiedzeń Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów w Sejmie poprzedniej kadencji.

Wprowadzenie opieki koordynowanej w chorobach zapalnych jelit pozwoli na poprawę skuteczności leczenia oraz wpłynie na jakość życia pacjentów. Zmniejszy też koszty społeczne i zapobiegnie wykluczeniu społecznemu i zawodowemu, co jest bardzo istotne. Choroby zapalne jelit często dotyczą osób w młodym wieku, które studiują, pracują, mają swoje plany i marzenia dotyczące życia społecznego, rodzinnego, zawodowego. Zorganizowanie dobrej opieki dla nich jest bardzo ważne, ponieważ dzięki temu będą mieli możliwość realizacji planów zawodowych i rodzinnych.

Mam nadzieję, że nowy Sejm, nowa Komisja Zdrowia, a przede wszystkim Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia, podejmą ten temat. Projekt jest gotowy, liczymy, że zostanie wdrożony w życie. Cieszę się, że w nowej kadencji Sejmu został reaktywowany Parlamentarny Zespół ds. Praw Pacjentów. Mam nadzieję, że będzie on kontynuował prace m.in. nad programem opieki koordynowanej nad pacjentami z chorobami zapalnymi jelit. Formuła zespołu w poprzedniej kadencji Sejmu bardzo się sprawdziła, może on zajmować się każdą trudną sprawą, a także całościowo patrzeć na ochronę zdrowia, jednak z perspektywy pacjenta.